laupäev, 19. august 2006

Announcemnt of pits

Õppisin haapsalu salli nupu kudumise ära. Ja lugesin läbi ülevaate erinevatest pitsidest, ja ajaloost. Ajalugu on üldse väga huvitav olnud, huvitav, kust see nupu tegemise komme Eesti/haapsalu pitsile juurde tuli üldse, kui mujal seda eriti ei tehtud nagu. Igastahes minu sallile, või saab see siis rätik olema, tulevad nupud. Ainult et milliseid mustreid oma sallile võtta, on väga suur küsimus, valikut on hirmus palju, kõik on ilusad

Ja siis lugesin selle ka läbi. Ja mõtlesin, miks ei võiks see pitsi või sallimuuseum ka natuke huvitavam olla. Ma oeln seal paar korda käinud. Elus kuduja on seal muidugi harva kohal. Ja ühekordne külastus ei jäta ka mingit muljet. Aga turist näiteks ongi alati igal pool ainult ühe korra. SEe on angu Kuressaare linnus, kus muuseumi väljapanek on ikka veel vaid eesti ja vene keeles. Aga sallitoas võiks vähemalt olla vardad ja lõng mõne rea kudumiseks või pitsimustri proovimiseks. Muidu on nii, et kohalik käsitööselts võib enda üle küll uhke ola, aga seda au ja uhkust jagada on raske. Ja sallikudumiskursusi võiksid ka nemad ju tõepoolest korraldada, mitte ainult võistlust. Kui tahetakse, et selle kudumine oleks traditsioon mitte ainult suveniir ja müügiartikkel. Tänapäeval on ka eestklane suuteline ise endale selle sallli tegema ja on ka kohti kus seda kanda. Olgugi, et ajalooliselt neid vaid mahamüümiseks ja Peterburi supelsakstele müümiseks tehti. Mulle küll tundub, et iga traditsioon peab esmalt omal maal kanda kinnitama ja elujõulisust tõestama, enne kui seda saab välismaalasele maha müüa.

1 kommentaar:

Krentu ütles ...

Minu meelest vajaks ka see muuseum seal tõelist värskenduskuuri. Olen nõus kõige sellega, mida ütlesid. Lisaks võiks seda pitsindust propageerida noorte seas, kes peaks ju seda traditsiooni edasi kandma. Näiteks nii, et lisaks traditsioonilisele haapsalu sallile demonstreerima ka sama pitsmustri kasutamist kaasaegse moe teenistuses ja nt jämedast lõngast. Et üldse noored kuduma saada. Hiljem võiks tulla ka nr 2 vardad ja imepeen lõng.