reede, 6. veebruar 2009

Kalamajandusest

Teemaks tänane odavkala ost. Alati ma ostan ja alati ma kirun. Mitte kala, see on hea kõigest holimata, aga ma ei oska teda ju niimoodi tükeldada, et am endaga rahul oleks. Et kõik sujuks ladusalt. Soomuseid eemaldada ei oska, viimasel ajal enam ei üritagi, eks nad ole ka enam-vähem puhtad ka. Pea ja san'ba saan ilusti maha, nende jääkambrisse panekuga pole mingit muret peale selle, et siis võivad nad sinna ununeda ja meelde tulla alles siis, kui hakkad vaatama, et miks külmkambrisse enam midagi ei mahu. Uimed saan ka küljest, seal läheb juba kääre vaja, aga selgroo ning luude eemaldamine on üks väga keeruline operatsioon. Pool kala kipub sinna külge jääma ja kui tahta teda lahti saada, siis läheb kala pind katki. Alati mõtlen, et oo kõikvõimas internet, et kas kuskil ei ole siis piltide või videoga õpetust kala tükeldamiseks ja profivõtete omandamiseks. Aga kalase näpuga enam ju klavitauuri kalalle ei lähe ja nii ta jääbki jälle. Siis tahan veel pooleks lõigata ta, pikuti, ja seda saab taas vaid kääridega, nii head nuga pole veel leidnud. Aga kääridega on isegi väga mugav ja hõlbus. Ja luud nokitsen kõik ükshaval välja, ehki seda võiks ju ka kuidagi kergemini saada. Aga ma ei taha et grammigi raisku läheks.

Ja siis läheb üks pool ahjupannile, selle ma surun veel sõrmedega naha küljest vahel lahti ka enne, aga teine pool soola. Ja alati on segu vahekorra retsept meelest läinud ja välja kirjutus kadunud. Nagu reegel, nagu tänagi. Ja nüüd on juba kadunud ka mu lemikretsepte kondanud valgekaaneline kaustik.  aga lõpuks sain siiski ka soolamisega hakkama.

6 kommentaari:

Cranberry ütles ...

Mul on kombeks kasutada liha lõikamise nuga...spetsiaalset kala fileerimisnuga ei ole ostnud...kuna lihanuga ajab asja väga hästi ära.
Nipp on järgmine: teed sisselõike pea juures asuvate lõpuste alt, kuni selgrooni (vaata, et seda läbi ei lõika) siis paned noa väikese nurga alla (mittematemaatikuna ei tea, mis nurk või kalle see on pakun, et võibolla 30 kraadi) ning noa tera liigub mööda selgroogu ja lõikad esimese tüki kuni sabani lahti. Keerad kala ringi, teed uue sisselõike lõpuste juurest ja kordub sama.
Ongi fileeritud. Need luud, mis jäävad võtan kulmukitkumise kääridega välja.
Fileed lähevad BBQ-ahju, kõik kala jäägid potti keema, et järgmisel päeval pakkuda perele püreesuppi...nämmma...peab vist poodi kala järele minema.
Ahjaa...kui sul on mõni tuttav kalamees - lase tal ette näidata...kusjuures selliseid nippe, erinevate kalade kohta, ei kirjutata üheski raamatus ega leia ka internetis ;o)
Edu Sulle järgmisel katsetusel

Annu ütles ...

võid minu käest küsida, mul ehtne kalamees kodus. tema fileerib meie kodus.

Jutupaunik ütles ...

Aga meie paneme ka selgroo koos luude ja selle lihaga mis külge jäi potti keema ning siis saab suppi. KEedad, võtad vahu ära ja siis tõstad poti tulelt. Nokid liha luudelt ära ja paned kõrvale. Puljongi nõrutad kaussi ning sinna paned pärast porganid, kartuli ja lillkapsa sisse keema. Kui kõik on ära keenud siis lisad kala. Vahepeal maitsestad ka :)

Jutupaunik ütles ...

Aa ja see ka, et soomuseid pole vaja eemaldada. KUi sa just nahaga seda asja ei söö. Filee soolamisel on isegi hea, kui see nahk on terve ja soomustega. Saab paremad tükid lõigata.

Annu ütles ...

http://www.sepikoda.ee/sisu/NSwxMzgsMTQwLDE/Fileerimisopetus-algajatele/

Terje ütles ...

Suurepärane, mine või uue kala järele. Fileerimise peab ikka korralikult ära õppima, muidu on selline tobe tunne ja kalast rõõmu ei saa tundagi.