kolmapäev, 8. juuni 2011

wwwkipday - inimesed on ilusad ja head

Ülemaailmse avalikult kudumise päeva algatas 2005 aastal Danielle Landes. Selle eesmärgiks oli tuua „seni nurgas üksinda sukka kudunud” kudujad kokku ning nautida üksteise seltskonda.
Inimesed võivad aastaid üksteise kõrval elada, ja elavadki, isegi Eestis, kus on nii vähe inimesi, ega tea, et neil on ühesugused hobid.  Sellel päeval aga tullaksegi  välja ning kohtutakse endasugustega.

See päev on ainulaadne, sest ühel ja samal ajal on terve maailm täis inimesi varrastega. Üritusi organiseerivad vabatahtlikud. Ja mitte sellepärast, et peab, vaid seepärast, et nad tahavad seda teha. Nad võivad, aga ei pea olema seotud ühegi kommertsorganisatsiooniga. Kodanikuühiskond?

Selle päeva üritustega on varem püütud avalikkusele näidata, et mitte ainult vanaemad ei koo. Kuid ilma nende pärandi ja oskuste edasiandmiseta ei oleks me nii suur käsitöörahvas. Eesti kuduinimesed on uhked, et meil on väärikas kudu-ajalugu, -traditsioonid ja -kirjaoskus. Üle maailma kasutatakse kudumist teraapiavormina, mediteerimisvahendi ja enesehinnagu tõstjana - seda aga on inimestel alati väga vaja. Ka eestlastel. Lisaks veel kokkukuuluvus, küünarnuki- ja meeskonnatunne. Õnneks ei kaasne üritusega kohustusi.

Rahvusvahelise kooskudumise päevaga tahavad kokkutulnud näidata, et kudumine on sotsiaalne tegevus ja ühendab inimesi. On eestiski tuhandeid (kas keegi on kunagi selle jõu üle lugenud?) käsitööblogipidajaid, foorumielanikke, käsitööringe, üksikuid uitajaid ja vabu hingi kes omavahel tavaliselt kokku ei saa. Sest ühendav link puudub. Kõik ei tahagi, aga võimalus on.

Rääkimata avaliku elu tegelastest, kes vahel meedias avaldavad oma hobi, tagasihoidlikult nagu piinlikkust tundes. Nii Viire Valdmaa, Merca, Helin-Mari Arder kui Siiri Sisask on oodatud. Ja kõik teised.

Olgu see nagu väike kudu-laulupidu.

2005. aastal oli www.wwwkipday.com kaudu registreeritud kudukokkutulekuid üle maailma umbes 25, järgmisel 2006. aastal kooti koos üle 70 kohas, 2007. aastal kasvas registreeritud ürituste arv juba 200-ni. Kui 2008. ja 2009 aastal oli pidutsemiskohti juba ligi 800, siis tõenäoliselt kasvab see number 2011. aastal veelgi.

Eestis on juba registreeritud kooskudumise päeva üritusi Kihnus, Hiiumaal, Läänemaal, Tartus ja Tallinnas (Tammsaare park).

Sel aastal tähistatakse selle algatuse 5. aastapäeva. Varasematel aastatel on Eesti kudujatega ühinenud välismaiseid kudujaid Hollandist, Taanist, Saksamaalt.

Kõik, kes oskavad või tahavad osata kududa, kohtuda sarnaste huvidega inimestega ja saada kinnitust, et Eesti on käsitööriik, inimesed on ilusad ja head ning maailm on täis üllatusi, on oodatud 11. juunil 2011 kl 11 Tallinnas Tammsaare Pargis (Tammsaare ja Estonia vahelisel rohualal) sõbralikule kudupiknikule.



Ja infot saab juurde ning jagada ka siin, ja siin

Kommentaare ei ole: