teisipäev, 16. august 2011

Õlist ja tomatitest ja seebist


Ei oska midagi oma tomatihunnikuga nüüd peale hakata. Nende kaasatoodud päikesekuivatatutega. Kas nad seisavad niisama või peaks panema purki õli sisse. Või sügavkülma. Kuskilt lugesin, et sügavkülma võib panna, panin väikese natukese. Ega sinna palju ei mahu, kõige muu jaoks peab ju ka ruumi jääma. Ja õli ju on, nii et võib vist  küll. Samas tahaks hoopis teha neist midagi veel. Kogemata ostsin poest pärmi, mitte lehttainast ja nii palju, et jätkus kõigeks. Panin siis kodujuustu, oliivid ja pk tomatid pirukasse.  Ja pärast küpsetasin veel ühe leiva ka sama sisuga, ilma juustuta küll. Soolane sai. Või olen ma lihtsalt magedamate maitsetega harjunud. Tomatid on muidugi soolased ka. Teised ei julge seda leiba süüagi  siin.
Õlihunnikut omada on aga lahe. Tegin kohe ühe suure kamaka šokolaadiseepi sellest (kakaovõi ja palmirasvaga), omal süda tilkus verd - miline raiskamine. Extra virgin ju ometigi. Küllap see peaks ikka tomatite säilitamiseks ka kõlbama. Ja siis lugesin uuesti üle GUSTO raamatust oliiviõli peatüki. Kus kirjutati, et tänapäeval on enamasti kõik itaalias müüdavad õlid ikkagi veel lõuna poolt sisse toodud ja etiktil pole mitte, et toodetud itaalias vaid et villitud-pakendatud seal. Kontrollisin, selle kanistri peal seda pole, on kohaliku konsortsiumi aadress. aga tootmise või villimise kohta täpselt teada ei saanudki. Ja kas see ongi üldse tähtis?

See pildipäts on muidugi mõista seep, mitte leib. leib oli tumedam ja pealt sile. Nagu leib ikka.

Lahti lõigatud seebis on kenasti näha ohtrad šokolaadiviirud.

Ja need aimatavad oranžid täpikesed seal sees on mangopulber. Leidsin ühe karbi põhjast kivistunud jäänused. Jahvatasin kohviveskis pulbriks taas, no nii nagu ta algselt oli. Segasin õliga pastaks ja pärast seebimassi sisse. sama õli, mis seebiretseptis ette nähtud oli, ei võtnud midagi eraldi. Varasemad kogemused manopulbriga räägivad head, kerge kooriv toime, natuke vitamiine. KOllane värv oli aga originaalis juba alguses. Eks ta muutub pikkamööda tibake heledamaks, aga see õli ei olnud roheline ega pruun, vaid kollakas.

1 kommentaar:

Anonüümne ütles ...

Great blog really enjoyed reading it. Have bookmarked you and will check back regular. Please feel free to take a look at my blog...
Cheap Flights to Harare
Flights to Harare
Harare Flights