pühapäev, 12. august 2012

Unistuste kohvik

Imetabane nädalavahe, sobib kenasti suve lõpetamiseks.. sest see lõppeb ükskord niikuinii. Imeilus ilm, päike, keskmiselt soe, ei piiskagi vihma. Muidugi kaks päeva tagasi oli padu, nii et sel suvel pole ka olnud mitte hetkegi kastmisvaeva. Täna ka juba päike väljas.
Eile võtsime üles sibulad. Kenad ja suured. Pandagu ikka ohtralt turvas, see aitab. Ja aedoad olid nii valmis kui veel saab, kõik õied olid kaunteks muutunud, ehk et saagikoristusega on natuke hilja peale jäädud, aga küllap oad sünnivad süüa ka suurematena. Ubade asemele külvasin spinati, mis kevadel ununes. Ja väga hea et ununes, muidu äkki oleks taas kuuma kätte jäänud. Me ju saime kõik nii hilja maha, märg oli. Iseenesest on praegu ka märg, kombainid luuravad põlluservadel ja keskele ei sõida, naabril olid sibulad mädanema läinud, meil on aastaringi tiigis vesi - kus on pardid?
Peedile paistis kliima siiski meeldivat. Pikalt vaatasime, et oh kül on ilusad lehed, aga näe alla ei kasvata midagi. Nüüd taipasime ka paki pealt lugeda, et tegu oli lehtpeediga, mangold noh. Kes ostis? kes külvas - midagi ei mäleta. Nüüd muidugi suur osa ilusaid lehti vananenud ja puitunud, aga no ehk aitab, kui hautada nagu retseptid ette näevad. Mul on siin üks iidne raamat aastast 70-smth, "Aedviljad ja aedviljatoidud", selles on hämmastavalt palju eksootilisi aedvilju ja retsepte, ma olen aastaid seda sirvinud ja neid ka kasutanud.  Sellega on nii, et mis iganes aedvili ette ei sau, selels raamatus on nad kõik. Pildimaterjal on muidugi nii nagu ta on, aga... ma igastahes ei oodanud, et lehtpeet selles kajastatud on. Aga oli, ka lehtkapsas, kui see mulle kunagi peaks peenrale sattuma, on kirjas. Tänapäevases raamatus oleks see normaalne, aga no nii vanas, ootamatu.
Igastahes, peaks aiamaale panema vaid neid asju, mis seal ka kasvavad - nagu sibul, porrulauk ja siis mangold, oad kasvavad ka. Aga porgandi sööb juba teist aastat keegi varakult ära ja need ei ole kirbud, kellega oleks lihtne võidelda. Naeripealseid sõid isukalt teod, see oli silmaga näha.
Oh ja piparmünt vohab ka, suur hunnik on juba kuivatatud. Nüüd peaks teise lõikuse tegema, jõulukingiks saavaad kõik sõbrad kotitäie piparmünditeed või peaks seda kuskil a la spunk.ee portaalis pakkuma?

UNistuste kohvikus oleks praegu menüüd aedoasalat piparmünditeega.

Kommentaare ei ole: